Dnešní novinka nemá za úkol vás vyděsit, ale jen informovat o momentální situaci. Za brzkým nárůstem cen solárních panelů, které klesly na historické dno po ochlazení světových trhů (způsobeném jarní koronavirovou vlnou), stojí kombinace obnovené poptávky po instalacích v Evropě a Asii a jedné nepříjemné události, totiž nehody a odstávky jedné z největších továren na světě produkující křemík pro solární buňky GCL. Po explozi vyskočila cena surového materiálu o 17 % a dále se navyšuje.

Čína navíc do konce roku plánuje postavit zdroje o objemu 25 GWp. Na ceně a dostupnosti, obzvláště velkoformátových panelů, je to již znát.

Pokud realizujete projekt fotovoltaické elektrárny ještě tento rok, doporučujeme využít výhodné ceny a nakoupit potřebné panely co nejdříve. Od největší světové výstavy solárních technologií SNEC PV POWER EXPO CHINA 2020 se ceny, po dlouhých měsících poklesu, vyhouply opět nahoru. Pět z šesti našich dodavatelů nám to již potvrdilo.

Více o výbuchu továrny najdete na https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-07-21/gcl-poly-shuts-major-polysilicon-plant-after-xinjiang-explosions.

Nárůst ceny FV panelů