Mnoho klientů a bohužel i „PV haterů“ se zajímá o to, jak je to s recyklací solárních panelů po ukončení jejich životního cyklu. V tomto příspěvku vám o tom povíme více.

Nový článek v posledním PV magazínu popisuje tuto problematiku velice detailně. Poslední várku 5 000 panelů se ve Francii přes PV Cycle podařilo recyklovat dokonce s 94,7% úspěšností. To je po hliníkových plechovkách od piva a softdrinků, které také nedosahují 100 %, jedno z nejvyšších čísel. Například pračky a bílé spotřebiče vykazují míru recyklovatelnosti jen zhruba 80 %. Celkem již PV Cycle zlikvidovala 27 000 panelů s neustále se zvyšujícím koeficientem recyklačního procenta. Evropská unie v rámci své legislativy vyžaduje minimálně 85% poměr recyklovatelných panelů a minimálně 80% efektivitu recyklace.

V České republice paradoxně platíme za recyklaci některých panelů dvakrát. Mnoho větších výrobců platí do evropského recyklačního systému PV Cycle. Menší, zejména asijští výrobci toto později obcházejí. V SOLSOLu nicméně přispíváme do zákonem stanoveného českého recyklačního systému za každý importovaný nebo v ČR vyrobený a instalovaný panel. K dnešnímu dni jsme jich registrovali již na 1 570 tun (asi 80 tisíc kusů). Při spolupráci s námi tak nemusíte mít strach z recyklačních poplatků či případných penalizací v budoucích letech.

Více o této problematice najdete v článku na adrese https://www.pv-magazine.com/2020/08/26/recycling-pv-panels-why-cant-we-hit-100/.

Vyřazené solární panely